Koloskopie (kolonoskopie) je vyšetření tlustého střeva, kterému předchází příprava, jejímž cílem je dokonalá očista od stolice.
Před výkonem se podává uklidňující nitrožilní injekce společně s inhalací oxidu dusného s kyslíkem ("rajský plyn") a střevo je plněno oxidem uhličitým ke zmírnění případných nepříjemných pocitů.
Koloskopie (kolonoskopie) se provádí v poloze na levém boku a přístrojem zavedeným přes konečník se vyšetřuje celé tlusté střevo.
Screeningové vyšetření je program zaměřený na prevenci a včasné odhalení nádorového onemocnění konečníku a tlustého střeva.
Každý občan starší padesáti let má možnost jednou za dva roky požádat svého praktického lékaře a ženy taktéž svého gynekologa o test na přítomnost krve ve stolici (TOKS).
Právě toto může být totiž jedním z prvních příznaků rakoviny. Do vzorku stolice se kápne indikační činidlo, které okamžitou změnou barvy prokáže přítomnost krve ve stolici. Test si můžete provést sami doma a poté odevzdat svému lékaři k vyhodnocení. Ale to ještě zdaleka nemusí znamenat, že máte rakovinu. Většina pozitivních nálezů je způsobena hemeroidy nebo střevními polypy. Diagnózu stanoví lékař specialista na základě endoskopického vyšetření (kolonoskopie) .
Genetický test Septin9 umožňuje až v 90 % odhalit marker specifický pro rakovinu konečníku a tlustého střeva (nenahrazuje koloskopii).