Je chronické zánětlivé onemocnění trávicí trubice, které je pojmenováno po americkém gastroenterologovi Burill B. Crohn a které může postihovat kterýkoliv oddíl od úst až po konečník. Objeví se příznaky typické pro zánět, jako únavnost, někdy teplota ale hlavní příznaky jsou spjaty s tou částí trávicího ústrojí, které je postiženo a tím vznikají bolesti břicha, průjmy, váhový úbytek a následně chudokrevnost. Zánět konečníku při Crohnově chorobě může způsobit píštěle (fistule) a hlízy (abscesy), které vytvářejí "krátká spojení" mezi střevem a jinými orgány, například žlučníke, pochvou a podobně.
Rozhodujícím ve vyšetření a stanovení diagnózy je po fyzikálním vyšetření pacienta a laboratorními testy, provedení sonografického vyšetření břicha (UZ) a koloskopické vyšetření s odběry vzorků sliznice k histologickému průkazu zánětu.
Přes intenzivní vědecký výzkum se dosud nepodařilo s konečnou platností najít příčinu této chronické střevní nemoci. Zdá se, že určitou roli hrají genetické vlivy (dědičnost), do které vstupují další faktory, jako infekce, dietní zvyklosti, stav imunitního systému a další. Možný vliv psychických faktorů je sporný.
Léčení v akutním vzplanutí zánětu je kortikoidy s dlouhodobým podáváním preparátu s 5-aminosalicylovou kyselinou a případně antibiotiky. Pokud se nedaří chorobu zvládnout, či objeví se komplikace (píštěle, abscesy), je nutné postižený úsek trávicí trubice chirurgicky odstranit.
Vředová kolitida (colitis ulcerosa) je zánětlivý proces postihující pouze tlusté střevo, někdy se vznikem vředů ("ulcus" je latinsky "vřed"). Pokud je choroba omezena pouze na oblast konečníku, nazývá se proktitida ("proktos" je řecky "konečník"). Hlavním příznakem onemocnění jsou průjmy s příměsí krve.
Objeví-li se jakákoliv nová forma nespecifického střevního zánětu, či vzplanutí již známé nemoci, je nutné co nejdříve navštívit specializované gastroenterologické pracoviště, kde bude pacientovi po vyšetření sdělena povaha a rozsah onemocnění, nastavena léčba, případně zajištěna další potřebná specializovaná péče na vyšším pracovišti nemocničního typu. Prognózu je velmi často obtížné předpovědět a v některých případech ani není možné po určitou dobu učinit definitivní závěry. Oba typy onemocnění mohou trápit pacienta celoživotně, kdy se střídají období klidu (remise) a vzplanutí zánětu (relaps). Emoční zátěž, která provází jedince s tímto onemocněním, může vyvolávat přidružené zdravotní problémy nebo naopak. Seznámení s chorobou, přijmutí této skutečnosti a dodržování léčebných, dietních a režimových opatření jsou základním předpokladem úspěšnosti terapie.